Yapı Magazin
XL Mimarlık + Mühendislik Kurucusu Mimar Arda Işık: Aynaların Işıkla ve Görüntüyle Olan İlişkileri Mekanın Karakterini Belirliyor

XL Mimarlık + Mühendislik Kurucusu Mimar Arda Işık: Aynaların Işıkla ve Görüntüyle Olan İlişkileri Mekanın Karakterini Belirliyor

Dekorasyonun önemli bileşenlerinden olan aynalar, ışıkla ve görüntüyle olan ilişkileri sonucunda mekânın karakterini belirliyor. Doğru mimari tasarım adımları için aynaların önemini konuştuğumuz XL Mimarlık + Mühendislik Kurucusu Mimar Arda Işık, aynaların bazı özellikleri nedeniyle ev mobilyası karakteri de sergileyebileceğini belirtti.
Dar yaşam alanlarını ferah ve aydınlık bir görüntüye kavuşturan aynalar, yansıttıkları suretler için çekim noktası oluşturarak ev mobilyası karakteri de sergileyebilirler. XL Mimarlık + Mühendislik Kurucusu Mimar Arda Işık, “Görüntülere ve görmeye tutkumuzun arttığı Rönesans’tan beri aynalar mekânları çoğaltan mekân öğelerinden… Hem ışıkla hem görüntüyle olan ilişkileri mekânın karakterini belirliyor. Daha aydınlık mekânlar daha fazla suret ve uzayan mekânlar elde edebildiğimiz gibi rahatsızlık veren parlamalar, yansımalar, kargaşa yaratan iç içe geçmiş temsiller veya yönlenmemizi kaybettiğimiz mekanlar yaratmak da mümkün.” dedi.
Dekorasyon unsuru olarak kullanılırken dikkat edilmesi gerektiğini de belirten XL Mimarlık + Mühendislik Kurucusu Mimar Arda Işık, konuşmasına, “Evlerimizde dar antreleri, koridorları daha aydınlık ve ferah hale getirmek, salon veya oturma odasını hem ışık hem süret ile daha güçlü kılmak ya da tamamen işlevsel sebeplerle odalarımızda kullandığımız aynalar, çerçeveleri ile yansıttıkları suretler için çekim noktası oluşturacak ev mobilyası karakteri de sergilerler.
Konut kullanımı dışında özellikle sergileme mekanlarında önemli mekânsal öğelerden birisi olan aynaların, ofis, çalışma veya dinlenme ortamlarında yansıtıcı karakterleri ile mekânın işlevine ait unsurlara zarar verebilecekleri göz önüne alınmalıdır.” sözleriyle devam etti.