Yapı Magazin
“Maksimum Enerji Verimliliği İçin İdeal Mimari Çözümler Sunuyoruz”

“Maksimum Enerji Verimliliği İçin İdeal Mimari Çözümler Sunuyoruz”

Avrupa Komisyonu, binalarda enerji verimliliğine yönelik önlemleri de içeren “Fit For 55” paketini devreye aldı. Sürdürülebilir enerji ve karbon salımına dikkat eden bir firma olarak Avrupa Yeşil Mutabakatı sizi nasıl etkiledi? Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum sürecinde nasıl adımlar atıyorsunuz? 

Avrupa Yeşil Mutabakatı, iklim ve çevreyle ilgili zorluklarla mücadele konusunda Avrupa Birliği’nin önceki taahhütlerini daha geniş ve etkili bir şekilde yeniden düzenlemeyi amaçlıyor. Uluslararası standartlarda üretim yapan bir şirket olarak, tüm güncel uygulamalar gibi Avrupa Yeşil Mutabakatı’nı da dikkate alan bir üretim sürecimiz var. Bunu üç aşamada yapıyoruz; birinci aşamada sürdürülebilir enerji kaynakları kullanıyor, ikinci aşamada geri dönüşüm ile ürünü ekonomik döngüye geri kazandırıyor, son aşamada ise ısı yalıtım katsayısı bakımından alanının en üstün performans değerlerine sahip ürünler geliştiriyoruz.

Çerkezköy fabrikamıza yaklaşık 6,6 milyon Avroluk yatırımla üç rüzgâr enerji santrali kurarak yılda 6 MW elektrik enerjisi elde edilmesini sağladık. Şimdi 35 bin m² kapalı alana sahip yeni fabrikamızın çatısındaki güneş panelleri ile yılda 5 MW elektrik enerjisi daha üreteceğiz. Mevcut dökümhanemize eklenen yeni dökümhane yatırımı ile alüminyum hurdasını geri kazanarak karbon ayak izimizi azaltmayı hedefliyoruz. 

Çevreci binaların inşasına katkıda bulunan bir şirket olarak, farklı yapı türlerine özel ihtiyaçları belirleyerek enerji verimliliğini en üst seviyede sağlayan ve kullanıcıya maksimum konfor sunan sistemler tasarlıyoruz. 

“SLP Selective Plus pencere sistemi, “pasif evler” için ideal tercihi oluşturuyor”

Karbon salımını düşüren ve enerji tasarrufu sağlayan ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Doğru pencere seçimi, binalarda enerji maliyetini düşürmede önemli bir role sahip. Saray PVC markamızla enerji sorununa çözüm getirirken, gürültü ve hava kirliliğinin içeri girmesini önleyerek kullanıcılara konforlu ve sağlıklı yaşam ortamları sunuyoruz. Uzun Ar-Ge çalışmalarının ardından piyasaya sunduğumuz SLP Selective Plus pencere sistemi, maksimum enerji verimliliğine sahip “pasif evler” için ideal tercihi oluşturuyor. Üç contalı yapısı, 76 mm kasa derinliği, damlalıklı kanadı ve 6 odacıklı profilleri sayesinde hava geçirimi, su sızdırmazlığı, rüzgâr direnci ve ısı yalıtım katsayısı bakımından alanının en üstün performans değerlerine sahip bu yeni nesil pencere sistemi, özel hammadde formülasyonu ile niteliğini uzun yıllar koruyor.

Türkiye’de ilk kez alüminyum kompozit panel, alüminyum ekstüzyon profil gibi ürünlerinizle EPD belgesine sahipsiniz. Sahip olduğunuz EPD belgesi size sektörde nasıl bir ayrıcalık sağlıyor? Sertifikalarınızdan ve bu belgelere sahip ürünlerinizden bahseder misiniz?

Üretimini gerçekleştirdiğimiz alüminyum kompozit panel ve alüminyum ekstrüzyon profillerle Türkiye’de sektörün ilk EN 15804 - Sürdürülebilir Yapı Malzemeleri normu uyumlu EPD (Çevresel Ürün Beyanı) belgesine sahip olduk. Yeşil bina sertifikalandırma sistemlerinde ek puan kazandıran bu belge ile hem çevreci binaların oluşturulmasına katkı sağlıyor hem de müşterilerimize sürdürülebilir, verimli, yenilikçi çözüm ve hizmetler sunuyoruz. Diğer yandan, kendi binalarımızda da karbon ayak izini azaltan uygulamaları hayata geçiriyoruz. Üretimde kullanılan temiz enerji sayesinde tesisimizin kurumsal karbon ayak izini 1 milyon 325 bin tCO2e seviyesine düşürerek yılda 7900 ton karbon salımının önüne geçtik ve üretim kaynaklı sera gazında %30 oranında iyileşme kaydettik.

Saray Alüminyum’da “kalite” olgusu da oldukça önemli. Bu bağlamda hedeflenen kalite standartlarını yakalayabilmek adına belirlediğiniz kalite politikasından bahseder misiniz?

Kırk yılı geride bırakan köklü bir şirket olarak, kalite kavramının kurumsal değerlerimizin başında geldiğini söyleyebilirim. Alüminyum ürünlerimizin %55’inden fazlasını, PVC kapı ve pencere sistemlerimizin yüzde 98’ini Avrupa, Afrika, Asya ve Orta Doğu bölgelerinde 60’ı aşkın ülkeye ihraç ediyoruz. Küresel pazarda elde ettiğimiz bu başarı, uluslararası standartları karşılayan üstün kaliteli ürünlerimizin bir sonucudur. Tasarımdan ürünün adrese teslim edilmesine kadar üretimin her aşamasında titiz bir kalite politikası izliyoruz. Qualanod (Avrupa Alüminyum Eloksal Kalite Belgesi), Qualicoat (Avrupa Alüminyum Boyama Kalite Belgesi) ve ISO 9001 belgelendirme kuruluşlarının düzenli denetim ve gözetimi altındaki fabrikalarımızda; ISO 9001:2015 Kalite Güvence, ISO 50001:2011 Yönetim Sistemi, ISO 27001:2013 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve Karbon Ayak izi belgeleri ile üretim yapıyoruz. 

Müşteri memnuniyetine odaklanan kalite politikamız çerçevesinde; ürün ve hizmet kalitemizi sürekli geliştirmeyi, ürünlerimizi zamanında teslim etmeyi, israf ve ziyanı ortadan kaldırarak en düşük maliyetle en verimli üretimi yapmayı, ihtiyaç ve talepleri karşılayacak nitelikte ürün üretmeyi, sadece bugün değil 10 sene sonra da müşteri memnuniyetinin var olmasını hedefliyoruz.

İnovatif ürünlerinizden SARAY COTTA’nın mimarlara sağladığı avantajlar neler? Güncel Ar-Ge çalışmalarınızdan ve SARAY Data programından da bahseder misiniz?

Tuğla ve ahşap görünümlü SARAY COTTA’lar, projeye özel olarak istenilen boyutta ve renkte üretilebiliyor; yatay ve düşey derzler ile cepheye estetik bir görüntü ve hareket katıyor. Pişmiş kil malzemeye göre işçilik, zaman ve maliyet açından tasarruf sağlayan bu ürünümüz, ortalama 7,5 kg/m2 yoğunluğu ile yapının statik mukavemetine destek olarak deprem güvenliğine de katkıda bulunuyor. Ayrıca, yatay paneller arasındaki boşluklar cephenin arkasında doğal hava sirkülasyonuna olanak sağlıyor. 

Ürün geliştirme süreçlerimizi yeni ihtiyaç ve taleplere göre şekillendirerek inovatif ürünleri pazarla buluşturuyoruz. Yıllık bütçemizin yaklaşık %5’ini Ar-Ge’ye ayırarak katma değeri yüksek ürünlere imza atıyoruz. Bugüne dek nano kompozit panel, SARAY A2 yangına dayanıklı kompozit panel, alüminyum cotta dış cephe kaplama malzemesi gibi birçok yeniliği Türkiye’de pazarla buluşturduk. 

“Her türlü mimari yapıya en uygun çözümü üretiyoruz”

Proje ve Ar-Ge birimlerimiz mimari ofislere ve inşaat yatırımcılarına cephe tasarımından uygulamaya tüm aşamalarda teknik destek veriyor ve nitelikli yapılara özel cephe çözümleri geliştiriyor. Çok yönlü bir üretim, çizim ve konstrüksiyon programı olan SARAY Data bu süreçte, kapı, pencere ve giydirme cephe çizimlerini kolayca hazırlamamıza yardımcı oluyor. Tasarladığımız projelerin üretim sürecine dahil olan bütün faaliyetlerin bu program üzerinden koordine edilmesi, bize hem zaman tasarrufu hem de enerji verimliliği açısından avantaj sağlıyor. Bu da sektörün en büyük üreticilerinden ve ihracatçılarından biri olarak rekabet gücümüze önemli katkıda bulunuyor.

“Luxial, bir evde ihtiyaç duyulabilecek tüm donanımları birlikte sunuyor ve tek dokunuşla geniş verandalı bir yapıya dönüşebiliyor”

Pandemi dönemi yeni ihtiyaçları ve yaşam tarzlarını beraberinde getirdi. Saray Alüminyum olarak sizler de şehrin karmaşasından uzak kalmak isteyenler için Luxial Mobil Ev’i geliştirdiniz. Luxial Mobil Ev’den bahseder misiniz? 

Pandemi döneminde ortaya çıkan yeni ihtiyaçları karşılamak üzere Luxial Mobil Ev’i geliştirdik. Modern tasarımı ve konforlu iç mekânı ile dikkat çeken Luxial Mobil Ev; üstün ısı, ses ve su izolasyonu sayesinde her türlü hava koşulunda konforundan ödün vermiyor ve kullanım ömrü boyunca ekstra bakım ya da temizlik gerektirmiyor. Kompakt yapısı ve akılcı mimari çözümleriyle pratik bir kullanım sunan Luxial, bir evde ihtiyaç duyulabilecek tüm donanımları bir arada sunuyor ve tek dokunuşla geniş verandalı bir yapıya dönüşebiliyor. 15 metrekarelik ahşap zeminle aynı kotta tasarlanan veranda, hareket halindeyken katlanıp, evin kurulduğu yerde yeniden açılabiliyor. Güneşten etkilenmemek için evin çatısından çıkan sürgülü güneşlik de veranda gibi mobil evin standart donanımları arasında yer alıyor. Kullanıcılar, Luxial Mobil Ev’i alırken plakalı bir araç ruhsatı da aldıkları için evlerini istedikleri yere götürüp kurabiliyor.

Yapılardaki karanlık alanların aydınlatılmasını sağlayan alüminyum ışıklık sistemlerinin avantajları nelerdir?

Daha çok AVM, iş merkezi, otel gibi yüksek binaların çatısında tercih edilen ve güneş ışığından maksimum düzeyde yararlanmayı sağlayan alüminyum ışıklıklar, herhangi bir deformasyona uğramaksızın uzun yıllar kullanılabilir. Halk arasında “cam çatı” olarak bilinen bu sistemlerin en büyük avantajı, aydınlatma maliyetini önemli ölçüde düşürmesidir. Yağmur ve kar sularının birikmesine engel olan yapısı ile çatıya binen yükü oldukça azaltan ışıklık, standart çatı sistemleri gibi sabit olmadığından, istenildiği zaman açılıp kapanabilen esnek bir kullanım sunar. Bu doğrultuda geliştirdiğimiz Saray SS 60 ışıklık sistemleri, esnek kurulum avantajının yanı sıra gün ışığının yapı içine arzu edilen ölçüde alınmasına olanak tanıyarak, ışık yoğunluğunu ve enerji tüketimini kontrol altına alıyor.

“Yeni fabrikamızın temeli atıldı”

2021’i geride bırakırken 2022 hedefleriniz ve yeni projeleriniz nelerdir?

2020 yılında 1 milyar 33 milyon TL’ye ulaşan ciromuzla İSO 500 listesinde 39 basamak birden yükselerek 289. sıraya yerleştik. TİM 1000 - İlk 1000 İhracatçı araştırmasında ise bir önceki yıla göre %14 ihracat artışıyla 56 basamak birden yükselerek, Türkiye’nin en büyük 262. ihracatçısı konumuna geldik. 2020’de 69 milyon dolara ulaşan ihracatımızı 2021 sonunda 72 milyon dolara yükseltmeyi hedefliyoruz.

Pandeminin neden olduğu olumsuzluklara rağmen yatırımlarımıza devam ediyoruz. Son olarak 35 bin m² kapalı alana sahip yeni bir fabrika inşaatına başladık. Ayrıca 2000 ve 4500 tonluk ekstrüzyon presi alımı için anlaşmalar imzaladık. Yeni preslerimiz devreye girdiğinde hem üretim kapasitemizi artırmayı hem de ürün gamımızı çeşitlendirmeyi hedefliyoruz.

Etiketler:

Maksimum, Enerji, Verimliliği, İçin, İdeal, Mimari, Çözümler, Sunuyoruz

Paylaş:
İLGİLİ İÇERİKLERE GÖZ ATIN
Our site uses cookies. Learn more about our use of cookies: cookie policy

Sign Up for Our Newsletter