Yapı Magazin
IGLO Mimarlık Kurucu Ortağı Esen Akyar Karoğlu: Banyo ile Mutfaklar İçin Zemin ve Duvar Kaplamalarında Yeni Trendler

IGLO Mimarlık Kurucu Ortağı Esen Akyar Karoğlu: Banyo ile Mutfaklar İçin Zemin ve Duvar Kaplamalarında Yeni Trendler

Banyo ve mutfaklar, yaşam alanlarında hijyen konusunun en önemli olduğu alanların başında geliyor. Bu nedenle kullanılan ürünlerin ömürleri, teknik özellikleri ve hijyen avantajları dikkat çekiyor. Iglo Mimarlık Kurucu Ortağı Esen Akyar Karoğlu, renk ve malzeme kullanımının ambians yaratmak için birer enstrüman olduğunu söylerken, minimalist mutfak trendlerinin bu yıl da devam edeceğini belirtti.
Banyo ve mutfaklar yaşam alanlarında tasarım unsurlarının ön planda olduğu ve kullanılan malzemelerin hijyen özelliklerinin ön planda olduğu alanlarıdr. Iglo Mimarlık Kurucu Ortağı Esen Akyar Karoğlu, “Geçtiğimiz yıllarda banyolarda ağırlıklı olarak beyaz renk kullanılıyordu. Banyoların, özellikle vitrifiye ürünlerinin genellikle beyaz olması hijyen gerekliliğinden ortaya çıkmış bir çözümdür. Beyaz renk kiri daha çok gösterdiği için sık sık temizlenmesi gerekiyor, bu sayede de hijyen sağlanıyor. Banyolarda beyaz kullanımı kaçınılmaz, ben de özellikle vitrifiyelerde beyaz renk kullanımının hijyen açısından bir artı olduğunu düşünüyorum. Fakat zemin, duvar seramiklerinde ve banyo mobilyalarında tasarıma göre renk, doku ve malzeme çeşitliliğine gidilebilir. Renk ve malzeme kullanımı ambians yaratmak için kullanılan tasarım enstrümanlarıdır. Zeminler karo mozaik, kotto hatta ahşap olabilir. Duvarlarda pastel tonlarda su yalıtımlı boya, tezgahlarda ise neme dayanıklı kılmak için uygun işlemlerden geçirilmiş ahşap kaplamalar kullanılabilir.” dedi.

Minimalist mutfakların bu yıl da trendler arasında bulunduğunu belirten Karoğlu, konuşmasına “Mutfak sadece yemek pişirilen bir mekân değil artık, yemeğin de yenildiği, oturulup sohbet edilen bir mekân, kısacası evin kalbi… Bu sebeple ben, yeni trendleri de bu ana tema etrafında değerlendiriyorum. Aynı zamanda mutfakta öncelik hijyendir. Hijyeni sağlamak için malzemeler buna uygun seçilmeli ve detaylar da bunu düşünerek tasarlanmalıdır. Bu nedenle kaplamalarda nötr ve pastel renkler her zaman trendler arasındadır. Aynı sebepten mutfak zemininde seramik veya taş tercih etmek, kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Minimalist mutfak trendi devam etmekle birlikte, kaplamalarda gri renk de öne çıkmaya başladı. Son dönemde monokrom gri kadar, gri ve beyazın bir arada kullanımı da revaçta. Provence bir hava veren mavi mutfaklar da diğer trendlerle birlikte öne çıkıyor. Zeminlerde ahşap ya da karo mozaik gibi doğal malzemeler kullanılırken, tavanda açıktan geçen kirişler ve duvarlar tuğla ya da taş ile kaplanabiliyor.” sözleriyle devam etti.

Etiketler:

Iglo Mimarlık, Esen Akyar Karoğlu, mutfak, banyo, dekorasyon, tasarım, banyo mobilyaları, minimalist mutfak

Paylaş: