Yapı Magazin
Designist Kurucusu Aslı Arıkan Dayıoğlu: Doğru Dekorasyon Dokunuşlarıyla Baharı Yatak Odalarınıza Taşıyabilirsiniz

Designist Kurucusu Aslı Arıkan Dayıoğlu: Doğru Dekorasyon Dokunuşlarıyla Baharı Yatak Odalarınıza Taşıyabilirsiniz

Geçtigimiz iki senelik zorlu pandemi günlerinin ardından çiçeklenen ağaçlarla birlikte bahar kendini göstermeye başladı. Bu süreçte yaşam alanlarında yenilik yapma düşüncesi sıklıkla gündeme gelmeye başlıyor. Designist Kurucusu Aslı Arıkan Dayıoğlu, baharı yatak odalarına taşıyacak mimari dokunuşları ve tasarım trendlerini anlattı. 
Bahar aylarıyla birlikte yaşam alanlarında yenilik düşünceleri başlar ve boyadan aksesuar seçimine kadar bütüncül bir yenilik sürecine girilir. İyi bir uyku için yatak odalarının tasarımının önemine dikkat çeken Designist Kurucusu Aslı Arıkan Dayıoğlu, “Evimiz kalbin olduğu en huzurlu zamanlar geçirdiğimiz yer, yatak odaları ise ruhumuzun ikamet ettiği dinlediği yerlerdir. Güneşin doğuşu ile güne başladığımız ilk mekân, evin en mahrem mekânı olan bu özel odaya, sabahki ruh halimiz, günün başlangıcı ve tüm gün bağlıdır. Bu nedenle, tasarım estetiğiniz ne olursa olsun, iyi bir gece uykusu sağlayan bir yatak odası tasarlamak önemlidir.
Yatak odasına bahar havası katmak için renk tonları seçimlerinde, bahar mevsiminde doğadaki o canlı ama pastel, renkli ama dingin tonları ön plana çıkarmak gerekir. Pastel renkler, doğal malzemeden aksesuarlar, yumuşak desenli duvar kâğıtları ve dokular - size tazelik getiren ve ruh halinizi bahar yapan her şeyi kullanarak mekânı canlandırabilirsiniz.” dedi.
Yatak odalarında yapılacak ufak değişikliklerle bahar ambiyansının yakalanabileceğini belirten Dayıoğlu konuşmasına “Taze bir bahar ambiyansı yaratmak için yatak başı duvarını sarı, yeşil veya yavruağzı rengine boyamak, güzel çiçekli duvar kağıtları kullanmak, yatak üstüne botanik baskılı yastıklar eklemek, komodinleri terracota seramik aksesuarlarla ve vazo içine bahar dalları ile zenginleştirmek bahar aylarına girdiğimizi hatırlatacak, bunun yanı sıra güne başlarken serotonin salgılamamızı sağlayacaktır. Odadaki kalın halıları kaldırıp yatak altına sisal halılardan sermek odayı daha ferah yapacaktır.
Yatak odanıza bahar havasını getirmek için, tamamını yeniden boyamak, mobilya satın almak duvarları boyamak gibi dramatik değişiklikler yapma olanağınız yok ise, tek bir parlak sandalye, tabure, bank, yatak döşemesi ve hatta duvardaki bazı renk blokları ile odaya neşeli ve keyifli bir dokunuş getirebilirsiniz. Yatak odanıza cesur şilteler, battaniyeler ve çiçekli, botanik, pastel ya da sadece renkli yatak takımları ile baharı getirebilirsiniz. Bu yöntem, odanızı bahar ruhuna göre değiştirmek için en kolay ve bütçeye en uygun fikir olacaktır.” sözleriyle devam etti.
Designist Kurucusu Aslı Arıkan Dayıoğlu’nun konuşması şu şekilde: Yataklar, yatak odalarının odak noktası olduğundan benzersiz vurgulara sahip sıra dışı bir yatak başlığı, odaya kesinlikle yepyeni bir görünüm kazandırır. Doku ve desen katmanları, ince ama cesur bir iç tasarımın sıkıcı hissetmesini önleyebilir, yatak odasının çekiciliğini kesinlikle artırabilir… Ayrıca mekânı zenginleştirecek olan kullanılan baharı vurgulayan aksesuarlardır. Mesela çok yüksek bir vazo içine koyacağınız uzun bahar dalları, duvara basitçe ekleyeceğiniz bir raf üzerine dizdiğiniz sukulentler buna birer örnektir.

“İyi tasarlanmış modern bir yatak odası dünyadaki tüm farkı yaratır”
Çok canlı renkleri sevmeyen ya da pastel renkleri tercih edenler için, toprak renkleri de kullanılabilir. Sıcak toprak tonları gölge ortamı vurgularken, yavruağzı ve gri odanın odak noktasını, yatağı vurgular ve kısa sürede alanın tüm görünümünü yükseltir. Krem temalı yatak odalarında kullanılacak az desenli dalgalı duvar kağıtları dramatik artworkler, asimetrik dokunuşlar ve büyük aynalar, bir yatak odasını daha genç, rahatlatıcı ve zamansız ilham veren bir mekana çevirebilir. Oda içinde bir tekli koltuk yerine tavandan betona sabitlenerek asılacak bir salıncak, sıradışı bir yatak odası isteyenler için idealdir.
Çoğu zaman, insanlar bir ev içinde misafirlerden en fazla yaya trafiğiyle karşılaşan alanları tasarlamaya çok önem verirler. Salonları, banyoları ve yemek odalarını düşünün. Ama yatak odası? İster güzellik molası vermek için çekilin, ister bir kitapla kıvrılın ya da tam bir dizi seansına yerleşin, iyi tasarlanmış modern bir yatak odası dünyadaki tüm farkı yaratır. Tabii ki bu, modern bir yatak odasının birkaç renk ve fütürist kaplamalarla minimalist olması gerektiği anlamına gelmiyor. Bunun yerine, modern bir yatak odası olmasını istediğiniz her şey olabilir: canlı, nötr, tek renkli... Buradaki fikir, uyku alanınızı daha da fazla zaman geçirmek isteyeceğiniz bir odaya dönüştürmektir. Bunu göz önünde bulundurarak, duvar kağıdına sahip renkli, cesur yatak odalarından tamamen beyaz sade minimal yatak odalarına kadar her şey yaratılabilir, yeter ki sadece size ait olsun ve sizin ruhunuza dokunsun.

Ultra şık minimalist tarzdaki yatak odalarından sıcak modern rustik dekor şemalarına, bembeyaz İskandinav tarzından renkli seçeneklerden oluşan uyumsuzluğa kadar herkese göre yatak odası tasarımı yapılabilir ve baharın nüanslarını her tarzda hissettirebilirsiniz.

Etiketler:

Designist, Aslı Arıkan Dayıoğlu, tasarım, mimarlık, tasarım, iç mekan

Paylaş: