Yapı Magazin
BAB Architects Kurucu Ortağı Mimar Hüseyin Beş: Yaşam Alanlarınızda Teknolojik Eğlencelere Alan Yaratın

BAB Architects Kurucu Ortağı Mimar Hüseyin Beş: Yaşam Alanlarınızda Teknolojik Eğlencelere Alan Yaratın

Teknolojinin yaşam alanlarının her anına nüfuz etmesiyle birlikte medya odası ve eğlence odası kavramları artık ihtiyaca dönüşmüş durumda. BAB Architects Kurucu Ortağı Mimar Hüseyin Beş ile eğlence odalarının tasarımında dikkat edilmesi gereken noktaları, aydınlatma ve akustik çözümlerin önemini konuştuk.
Medya ve eğlence odalarının ihtiyaca dönüştüğünü söyleyen BAB Architects Kurucu Ortağı Mimar Hüseyin Beş, “Herkesin günlük stresi için bir çıkışa ihtiyacı vardır. Sinema salonları ve oyun salonlarından evlerimizin odalarına giren projeksiyon teknolojisi. Ev tipi pratik ses sistemleri. Küçük çok gelişmiş oyun konsolları, bir yere gitmeden ev konforunda bu oyunun ya da sinemanın atmosferini odaya yansıtacak birçok ürün ve düzenleme imkânı var. Ancak bu ürünlerin kurgulanması gerçek bir deneyim için çok önemli.” dedi.
Medya odaları için önemli olan unsurları açıklayan Hüseyin Beş, bu noktada atılması gereken ilk adımın konumlandırma olduğunu dile getirdi ve açıklamasına “İlk iş konumlandırma... Medya odanızın veya ev sinemanızın dekoru tamamen rahatlık ve rahatlama ile ilgilidir. Koltuk ve televizyon konumundan gösteri sırasındaki ses performansı ve akustiğe kadar her şeyin düzgün bir şekilde yerleştirildiğinden emin olmalıyız. Bir medya odası oluşturuyorsanız, televizyonunuzun genel dekora nasıl uyacağını düşünün. Duvara mı monte edeceksiniz, yoksa bir medya ünitesine mi yerleştireceksiniz? Bu, diğer her şeyin nerede olacağına karar verecek en önemli unsurlardan biridir. Medya odası, tam bir “tiyatro” deneyimi için daha fazla teknoloji, özel ses ihtiyaçları, büyük bir televizyon ve konforlu oturma ünitesi içermelidir.” sözleriyle devam etti.
“Oda aydınlatması her zaman oynadığınız oyunları ya da izlediğiniz filmi tamamlamaya yönelik olmalıdır”
Ortam aydınlatmasının detaylarına da değinen Beş, “Ortam aydınlatması çok önemli bir konu… Oyun, film izlemek ruhani bir deneyimdir. Oyun deneyiminin tadını çıkarmak için bir ortam atmosferi yaratmanız gerekir. Bir oyun alanı söz konusu olduğunda doğal ışık çok iyi bir seçim değildir. Parlaklık, görselleri etkiler ve iyi bir oyun veya sinema deneyimini kısıtlar. Konu ekran izlemeye gelince aydınlatma her şeydir.
Oda aydınlatması her zaman oynadığınız oyunları ya da izlediğiniz filmi tamamlamaya yönelik olmalıdır. Oyun alanınız video oyunları içinse LED şeritler, led tavan aydınlatması ve hatta taşınabilir ambiyans ışıkları dekorasyon için daha uygun olabilir. Tabii bir de bu RGB ışıkları tümden kontrol edebileceğiniz ve renklerini senkronize edebileceğiniz kontrolör ve yazılımları edinmeyi ihmal etmeyin. Oyun odanızda gölge efektleri oluşturmak için bazı yansıtıcı aydınlatmalar da kullanabilirsiniz. Ancak, RGB spektral sapmalarının gözleri zorlayabileceğini unutmayın.” dedi. 
Hüseyin Beş, oyun odalarının tasarımında teknolojik cihazların seçimine de dikkat çekti. Kullanılacak teknolojinin ihtiyaçların önemli bir parçası olduğunu söyledi ve “Medya odanız veya ev sinemanız için ihtiyaç duyacağınız teknoloji önemli bir karar olacaktır. TV’nizin boyutuyla başlayalım TV ya da ekran boyutunuzu düşünürken oda büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız az derinlikli bir odada büyük bir televizyonu takip etmekte zorlanırsınız. Bu sebepten ölçüler önemli ne çok büyük ne çok küçük olmamalı. Bu konuda TV alacağınız satıcınızdan destek almaktan kaçınmayın veya TV yerine bir projektör ve açılır kapanır bir ekran bile düşünebilirsiniz.” diyerek teknolojik cihazların boyutlarının öneminden bahsetti.
Hüseyin Beş cihazların boyutlarının nasıl belirlenmesi gerektiğine dair de açıklamalarda bulundu ve “Bir medya odası için muhtemelen ihtiyacınız yoktur (veya bu kadar büyük bir şey için yeriniz yoktur. Odanız için ideal ekran boyutunu belirlemek için, televizyonunuzun ekran boyutunun 2-3 katı kadar TV’nizin önünde oturabilmelisiniz (çapraz olarak ölçün) ve optimum izleme performansı elde edin. Bu nedenle, televizyonunuzun ve oturma yerinizin nereye gideceğini planlamak için alan planlaması için zaman ayırın. Ev sinemaları veya medya odaları için, ekran boyutunuzu televizyonunuzun “en boy oranına” veya şekline göre seçmek istersiniz. Doğru en boy oranı, ne tür programları izlemekten hoşlandığınıza bağlı olabilir.” dedi.
“İster ev sineması ister medya odası olsun, alanınız için minimum 5.1 surround ses sistemi kurmalısınız”
Medya odalarının en önemli bileşenlerinden birini de ses oluşturuyor. Ses cihazlarının teknik özelliklerine değinen Hüseyin Beş, konuşmasını “İster ev sineması ister medya odası olsun, alanınız için minimum 5.1 surround ses sistemi kurmalısınız. Optimum memnuniyet için ekrana ve sese yatırım yapmak için buna göre bütçe ayırdığınızdan emin olun. Profesyonel ev sineması şirketleri, sesi yalnızca ekipmanla değil, aynı zamanda oda boyutu ve ses cihazlarının yerleşimiyle de optimize edebilir. Stereo sistemler genelde müzik dinlemek için tercih edilir. Medya odanızda bir lambalı amfi ve stereo sistemde hazırda bulunsa hiç fena olmaz. Çünkü odayı bazen sadece müzik dinlemek üzere kullanmak isteyebilirsiniz.
İster bir medya odası kuruyor ister eksiksiz bir ev sineması tasarlıyor olun, bir uzman kiralamak için para ödersiniz. Sadece yeni bir televizyon kurmuyorsunuz, yatırımınız için en yüksek değeri elde etmek istiyorsunuz. Bunu yapmanın tek yolu, yeni ev sinema sisteminizin tüm bileşenlerinin tasarımı, yapımı ve montajı hakkında her şeyi bilen bir uzmanla çalışmaktır. Muhtemelen ev otomasyonu için her şeyi ayarlamanıza bile yardımcı olabilirler. Duvara monte dokunmatik ekran, iPhone veya iPad kullanarak televizyonları kontrol edebilir, filmleri seçebilir, şovları izleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.
Kabloları ve diğer her şeyi gizleyin kötü görünen her yerde kablo ile donatılmış bir medya ya da eğlence odası düşündüğünüz kadar konforlu ve güzel olmayabilir. Bu konuda kablo toplayıcı aparatlar ya da bir arada tutan birçok ürün bulunmakta. Otomatik armatürler kullanarak çekici bir iç mekân düzeni oluşturmak için bu faktörleri birleştirmek, cihazları duvar panellerinin arkasına gizlemek ve göz alıcı armatürler ve mobilyalar seçmek, zahmetsizce şık bir medya odası elde etmenize yardımcı olacaktır

Akustik çok önemli bir bileşen... 
Mimari, gürültü, fiziksel ve yapısal başta olmak üzere 10 farklı alt dala sahip olan akustik, en temel ifadeyle; ses ve ses kaynaklarının insan işitmesi ile arasındaki ilişkiyi çift yönlü inceleyen bir bilim dalıdır. Bu konuda profesyonel destek almıyorsanız yapmanız gereken ilk iş ses kaynaklarınızın oldukları noktalara tam karşılık gelen yerlere (bunu bir ayna yardımı ile yapabilirsiniz) Akustik emilim sağlayabilen hazır akustik paneller yerleştirin. Karşılıklı duvarlara da aynı panellerden yerleştirin. Bu paneller çok profesyonel bir yerleşim olmasa da içerideki kısa ‘delay’leri halledecek ve size daha az yansımalı bir ses dinleme alanı yaratacaklar.
Akustik izlediğiniz her görüntüye eşlik edecek ve size daha iyi bir ses ve görüntü deneyimi sunacaktır. Bir medya odası, birçok olasılık için tasarlanmış olması bakımından biraz farklıdır. Bir filmin keyfini çıkardığınız bir yer olabileceği gibi ana oturma odanız, yemek odanız veya açık plan bir alanın parçası da olabilir. Bu konuyu da bir gözden geçirmek isteyebilir ve doğru planlama ile yapabilirsiniz. Ayrıca bir oda yerine çoklu fonksiyonları da tercih edebilirsiniz.” sözleriyle sonlandırdı.

Etiketler:

BAB Architects, Mimar Hüseyin Beş, Hüseyin Beş kimdir, mimar, mimarlık, medya, medya odaları, sinema, oyun salonu, stüdyo, aydınlatma, ses sistemleri, akustik

Paylaş: