Yapı Magazin
Aura Design Studio Kurucusu Mimar Filiz Cingi Yurdakul: Çatı ve Cephe Tasarımında Sürdürülebilir Sistemler Her Geçen Gün Önem Kazanıyor

Aura Design Studio Kurucusu Mimar Filiz Cingi Yurdakul: Çatı ve Cephe Tasarımında Sürdürülebilir Sistemler Her Geçen Gün Önem Kazanıyor

Teknolojinin gelişmesi ve enerji verimliliği çalışmalarıyla birlikte çatı ve cephe sistemlerinde de değişimler meydana geldi. Çatı tasarımlarında güneş panelleri ve yeşil çatı çözümlerinin yanı sıra estetik ve kullanışlı teras alanları ön plana çıkarken cephe sistemlerinde geometrik açıdan zorlu, farklı renk ve dokular dikkat çekiyor. Aura Design Studio Kurucusu Mimar Filiz Cingi Yurdakul, çatı ve cephe tasarımında malzeme seçimini etkileyen unsurları, çatı ve cephelerde mimari tasarım trendlerini ve sürdürülebilirlik noktasında çatı ve cephe sistemlerinin önemini anlattı.
Mimarlık, kentsel tasarım, iç mekân tasarımı alanlarında proje üretimi yapan AURA Design Studio, proje üretimlerinin ana odağına “yeni mekânsal deneyimleri” koyarak tasarımlarını, kamusal alanın şehir ve insan hayatı ile ilişkisini anlamak ve güçlendirmek üzere mekân üretimi araştırmaları yaparak sürdürüyor.  Röportajımıza başlamadan önce 2022 yılında gerçekleştirdiğiniz projelerinizden ve çatı, cephe sistemlerinde tasarım trendlerinden bahsetmek isteriz… 
2022 yılında iki European Property Awards ödüllü Mira Beytepe karma kullanım projemizi, Türkiye’nin en büyük üçüncü sınır kapısı olan Gürbulak Sınır Kapısı projemizi, Türkiye’nin çeşitli illerinde yapım süreçleri devam eden eğitim ve kültür yapılarımızın şantiye süreçlerini takip ettik. Şu anda ise yeni başlayan ve devam eden projelerimiz bulunuyor. Davetli yarışmalarını kazanarak projelerine devam ettiğimiz Ankara’da yer alan villa sitesi projelerimiz, Bodrum Yalıkavak’ta 65.000 m²’lik bir alanda devam eden konaklama projemiz, müstakil villa projelerimiz, Karabağ’da yer alan OGM Eğitim kampüsü projemiz ve iç mekân tasarımı projelerimiz 2022 yılı özelindeki projelerimizden bazıları.  
2022 yılında pandeminin ve doğal afetlerin de etkisi ile doğa ve insan hak ettiği birincil plana yerleşmiş görünüyor. Çatı ve cephe sistemlerinde sürdürülebilir sistemler ise her geçen gün önem kazanıyor. Ülkemizde inşaat ve malzeme maliyetlerinin de artması ile malzeme seçimlerinde çok daha titiz hareket ediliyor. Seçimlerde sürdürülebilirliğin yanı sıra uzun ömürlülük, malzemelerin ve malzeme firmalarının sistem önerileri sunmaları, kolay uygulanabilir ve sonrasında sistem bakımının kolay olması da tercih edilmelerinde önemli kriterler arasında yer alıyor.
Çatı sistemlerinde yeşil çatı uygulamaları çok gelişti ve tasarımlarda ağırlıklı olarak yer almaya başladı. Ayrıca çatılarda güneş panelleri çok daha estetik ve verimli çözümler sunuyor. Metal kenet çatı sistemleri ve çinko çatılar ise hem uzun ömürlü hem de estetik özellikleriyle dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra teras çatılar yeşil çatı çözümleri ile birlikte özellikle pandemi döneminde estetik ve kullanışlı teras alanları oluşturdu. 
Cephe sistemlerinde ise fonksiyonellik, yapının bulunduğu çevrenin dokusu ve iklim özellikleri seçimleri etkiliyor. 2022 yılının en trend malzemesi ise 3D alüminyum perfore paneller ve 3D cam panel cephe sistemleri olarak karşımıza çıktı.

Doğal taş, alüminyum ve ahşap cephe panelleri her zaman trend malzemeler. Bu malzemeler birlikte kullanılabilir veya sadece bir tür malzeme kullanımı tercih edilebilir. Cephe malzemelerinde yenilikler, yeni renk ve dokularda göze çarpıyor. 

Cephelerde mat ve dokulu yüzeyler parlak yüzeylere göre ağırlık kazandı diyebiliriz. Seramik cephe panelleri de doğal taş ve metal etkili yüzey dokuları ile fark yaratıyor. Seramik cephe panelleri hafif olmaları ve sistem çözümleri ile özellikle mekanik montaj cephe kaplamalarında 2022 trendleri içinde ön planda yerini aldı.