Yapı Magazin
''Operasyonel Mükemmelliğimizi Günbegün Artırmak Amacıyla Dijital Araçları ve Yenilikleri İş Süreçlerimize Entegre Ediyoruz''

''Operasyonel Mükemmelliğimizi Günbegün Artırmak Amacıyla Dijital Araçları ve Yenilikleri İş Süreçlerimize Entegre Ediyoruz''

Endüstri liderliğini koruma ve operasyonel mükemmelliği artırma hedefiyle dijital dönüşüm süreçlerinde öncü konumda yer alan Knauf, yeni web sitesiyle birlikte müşteri deneyimini ön planda tutarak, üyelik sistemi, gelişmiş arama motoru ve CRM gibi yenilikçi çözümlerle sektördeki dijitalleşmeye öncülük ediyor. Ayrıca, IoT, büyük veri analitiği ve ERP entegrasyonu gibi ileri teknolojileri operasyonlarına entegre ederek, üretimden lojistiğe kadar süreçlerini optimize ediyor ve müşteri odaklı çözümler sunuyor. Knauf'un BIM tabanlı dijital perojesi Knauf Planner Suite ise mimar ve mühendislere projelerinde önemli bir destek sağlayarak sektördeki dijital dönüşümü yönlendiriyor. Knauf’un dijitalleşme stratejisini, tedarik zinciri yönetiminden üretim süreçlerine kadar endüstrideki etkisini, BIM çalışmalarını, gelecekteki dijitalleşme stratejisi ve hedeflerini konuştuğumuz Knauf Türkiye Genel Müdürü Ali Türker, “Knauf hem marka bilinirliği ve hem de sektörel bilgi birikimi açısından global anlamda öncü bir marka olarak kabul görmektedir. Bu misyonunu dijital dönüşüm yolculuğunda da sürdürmeyi amaçlamaktadır.” dedi.
Knauf, dijital dönüşüm sürecinde hangi öncelikleri belirleyerek endüstri liderliğini sürdürmeyi ve operasyonel etkinliğini artırmayı hedefliyor? Knauf’un dijitalleşme stratejisi, müşteri memnuniyeti ve rekabet avantajı gibi temel alanlarda nasıl bir katma değer sağlıyor?
Knauf olarak, belirlediğimiz öncelikler ve global stratejilerle dijital dönüşüm süreçlerimizde de endüstri liderliğimizi sürdürmek ve operasyonel mükemmeliğimizi artırmak temel hedefimizdir.
İlk olarak, geçtiğimiz Mart ayında diğer Knauf ülkeleri ile eş zamanlı olarak yeni web sitemizi hayata geçirdik. Yeni web sitemizde üyelik sistemi, iyileştirilmiş ürün arama motoru, doküman merkezi, bloglar, vb. gibi müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın süreçlerini kolaylaştıracak pek çok özellik mevcut. Ziyaretçilerimizi aradıkları bilgi ve belgelere web sitemiz üzerinden rahatça ulaştırabilmeyi ve dijital araçlarımızla üstün bir müşteri deneyimi yaşatmayı amaçlıyoruz.
Müşteri memnuniyetini en üst düzeye çıkarmak ve sektörde dijitalleşme konusunda öncü olmak adına büyük önem verdiğimiz diğer bir alan ise CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi). CRM, Knauf’un amiral gemisi diyebiliriz. Bütün iş akışlarımızı, proje ve perakende kanallarındaki süreç yönetimimizi CRM altyapısı üzerinden yürütmekteyiz. CRM altyapımız, müşteri ihtiyaçlarını daha iyi anlamamıza ve onlara kişiselleştirilmiş hizmetler sunmamıza da olanak tanıyor. Müşteri deneyimini izleyerek ve detaylı bir şekilde analiz ederek, iş süreçlerimizde müşterilerimizi merkeze odakladığımız hızlı ve etkin çözümler geliştirebiliyoruz.
“Operasyonel mükemmelliğimizi günbegün artırmak amacıyla dijital araçları ve yenilikleri iş süreçlerimize entegre ediyoruz”
Knauf, operasyonel mükemmellikteki yenilikçi yaklaşımlarıyla nasıl bir entegrasyon sağlıyor ve bu sayede tedarik zinciri yönetiminden üretim süreçlerine kadar endüstrideki etkisini nasıl artırıyor? 
Knauf olarak, operasyonel mükemmelliğimizi günbegün artırmak amacıyla dijital araçları ve yenilikleri iş süreçlerimize entegre etmekten çekinmiyoruz. Örneğin; dijital dönüşüm ve IoT entegrasyonu sayesinde üretim süreçlerimizde ve tedarik zinciri yönetiminde nesnelerin interneti (IoT) ve endüstriyel otomasyon sistemlerini kullanıyoruz. Bu sayede, üretim hattındaki makineler ve cihazlar arasında gerçek zamanlı veri akışı sağlayarak, süreçlerin daha etkin bir şekilde izlenmesi ve optimize edilmesini mümkün kılıyoruz. Büyük veri analitiği (Big Data) teknolojilerini kullanarak operasyonel süreçleri analiz ediyoruz. Bu sayede, potansiyel verimsizlikleri tespit ediyor ve süreç iyileştirmelerini kolaylıkla gerçekleştirebiliyoruz. Kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemlerini sürece entegre ederek, tüm iş birimlerinin ve süreçlerinin tek bir platform üzerinden yönetilmesini sağlıyoruz. Bu entegrasyon, bilgi akışının hızlanmasını ve karar verme süreçlerimizin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlıyor. Tüm bunlara ek olarak; dijital depo yönetim sistemlerinin kullanılması, stok takibi, sipariş işleme ve lojistik süreçleri de daha etkin hale getiriliyor. Tüm bu ölçülebilir ve izlenebilir dijital sistemler, insan müdahalesini minimize ederek hata oranını düşürüyor ve operasyonel verimliliğimizi artırıyor. Yenilikçi yaklaşımlar sayesinde geniş bir yelpazede operasyonel verimliliği izleyebiliyor ve gerektiğinde iyileştiriyoruz. Böylece müşteri memnuniyetini en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz.
“BIM kullanıcılarına çizim kolaylığı sağlayan Knauf Planner Suite ile sektörün dijitalleşmesine öncülük ediyoruz”
Knauf, BIM teknolojisini ürün kataloğuna ekleyerek sektörün dijital dönüşümüne öncülük eden markalardan biri. BIM çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz? 
Knauf olarak, müşterilerimizin en iyi değeri yakalaması hedefiyle yola çıktığımız ve dijital dönüşüm sürecimizin en önemli parçalarından olan BIM çözümümüz Knauf Planner Suite ile sektörün dijitalleşmesine öncülük ediyoruz. Knauf Planner Suite, BIM teknolojisini entegre eden ve kullanımı kolaylaştıran kapsamlı bir dijital çözümdür. Planner Suite’de tüm ürünlerimizin 3D modelleri ve teknik verileri, BIM uyumlu formatlarda sunulmaktadır. Bu yapı, mimarların ve mühendislerin projelerinin tasarım sürecinde fark yaratan bir kolaylık sağlamaktadır. Sunulan datanın devamlı olarak güncel olması projelerin her aşamada sağlıklı ilerlemesini sağlar. Planner Suite sayesinde, projelerin her aşamasında detaylı analizler yapılabilir ve olası sorunlar önceden tespit edilerek çözülebilir. Böylece proje tasarımında ve uygulamasında hata payı azaltılır, iş süreçleri daha verimli hale getirilir.
Ayrıca, Planner Suite, tüm proje paydaşlarının aynı dijital platform üzerinde çalışmasına imkan sağlar. Bu entegrasyon; mimarlar, mühendisler, yükleniciler ve diğer paydaşlar arasındaki iletişimi ve iş birliğini artırır. Proje bilgileri tek bir merkezde toplandığı için herkes aynı verilerle çalışır, bu da tutarlılığı ve doğruluğu artırır. 
Bu konuda değinilmesi gereken önemli bir nokta ise, sektörün dijital öncüsü olarak Planner Suite uygulamamızı kullanıcılara tamamen ücretsiz bir şekilde sunuyoruz.
“Knauf, global anlamda dijitalleşmeye ciddi yatırımlar yapmakla birlikte tüm ekosistemini bu sağlam dijital altyapı üzerine inşa etmektedir”
Knauf'un gelecekteki dijitalleşme stratejisi ve hedefleri nelerdir? Şirket, ilerleyen dönemlerde hangi teknolojilere ve inovasyonlara odaklanmayı planlıyor?
Knauf, hem marka bilinirliği ve hem de sektörel bilgi birikimi açısından global anlamda öncü bir marka olarak kabul görmektedir. Bu misyonunu dijital dönüşüm yolculuğunda da sürdürmeyi amaçlamaktadır.
Knauf olarak; çalışanlarımız için mükemmel işveren olmak, müşterilerimizin en iyi değeri yakalamasını sağlamak, her eylemimizde gelecek nesilleri düşünerek hareket etmek ve üstün performans elde etmek tüm adımlarımızı şekillendiren ana tutkularımızdır. 
Bu yolda emin adımlarla ilerlerken, şüphesiz dijitalleşme ve beraberinde getirdiği operasyonel mükemmellik bizlere büyük kolaylık sağlamaktadır. Knauf, global anlamda dijitalleşmeye ciddi yatırımlar yapmakla birlikte tüm ekosistemini bu sağlam dijital altyapı üzerine inşa etmektedir. 
Knauf olarak iş ortaklarımızın takdirinde “En Kolay Çalışılabilir Marka” olmak ve yaptığımız her işte en iyi seviyeye ulaşmak ana amacımızdır. Bu doğrultuda dijital projelerimiz gün geçtikçe artacaktır.
Son olarak eklemek istedikleriniz var mıdır?
Knauf, ciddi bir değişim ve dönüşüm süreci içerisinde olmakla birlikte, bu kapsamda 100. yılı olan 2032’ye kadar vizyoner hedefler koymuştur. Bu hedeflerden birincisi, attığı her adımda gelecek nesilleri düşünerek ilerlemek ve sürdürülebilirlik vizyonu kapsamında 2032’ye kadar %50 daha az, 2045’e kadar ise sıfır karbondioksit salınımı ile karbon ayak izini azaltmaya odaklanmıştır. 
Diğer hedeflerimiz ise çalışanlarımız için mükemmel işveren olmak, müşterilerimizin en iyi değeri yakalamasını sağlamak, en kolay çalışılan firma olmak ve yaptığımız her işte üstün performans göstermek olarak paylaşabiliriz. 
Hem çalışanları hem iş ortakları hem de gelecek nesiller için sorumluluk bilinci ile hareket etmeyi ilke edinen Knauf, bu vizyonunu “Yarınları Hepimiz İçin Bir Yuva Haline Getirmek / Make Tomorrow A Home For All Of Us” amacıyla özetlemektedir.